Tu esi šeit gaidīts !

Īsā un garā eļļa

Pēdējā laikā arvien biežāk augsta līmeņa sacensībās tiek izmantotas divas eļļas. Šīs eļļas tiek sauktas: “īsa” un ”gara” , kuras var arī dēvēt par “tā, kas tiek spēlēta no iekšas” un “tā, kas tiek spēlēta no ārpuses”. Gara eļļa parasti ir 42 līdz 44 pēdas gara, īsa – no 32 līdz 35 pēdām. Pie tam, abām eļļām piemīt ļoti līdzīgas nepieciešamas boulinga bumbas virzības raksturīpašības.

Lielākā spēlētāju daļa “mājas” bouliga centros vai arī sacensībās, kurās tiek pielietota viena programma, spēlē uz 38-40 pēdu garām eļļām. Tādas eļļas tiek pielietotas, tāpēc ka ir iespējams spēlēt dažādos leņķos, ja tā nav bloku eļļas diagramma, kas ir paredzēta atpūtai/izklaidei. Šīs 38-40 pēdu garas eļļas programmas tomēr dod priekšroku kādam noteiktam spēles stilam, breikpointam vai spēles un ekipējuma izvēles kombinācijai, kas bieži novada pie sociālās nepieņemšanas.

Kad tiek izmantota bloku eļļas programma, kas ir paredzēta izklaidei, kā arī gadījumā, kad pielieto doto garumu eļļas, parasti vislabāk „strādā” bumbas ar lielu fleru1 , kas ir lielākā bumbu daļa, kas ir atrodama boulinga veikalos. Par nožēlu spēlētājiem, tās pašas bumbas var būt slikta izvēle divu programmu sacensībām, piemēram, Pasaules Meistarsacīkstēm.

Programmām, kas ir īsākas vai garākas par 38-40 pēdām, breikpointam ir jāpievērš lielāka uzmanība. Ir jāzina, kādas programmas tiek izmantotas, kā tās ir saistītas ar boulinga bumbu virzību, kā arī kādai bumbas virzībai ir vairāk priekšrocību vislielākajai kļūdas zonas izveidošanai. Kļūdas zonas palielināšana ir tas, uz ko ir jātiecas spēlētājiem, treneriem un bumbu urbējiem, pieņemot sekojošus lēmumus – „kur jāspēlē?”, „kā jāspēlē?” un „kādu aprīkojumu ir jāizmanto noteiktai eļļai?”.

Sāksim ar īso eļļas programmu, jo tā izskatās visgrūtākā šodienas spēlētājiem, kā arī piedāvātā ekipējuma un bumbu urbšanas veidu ziņā. Kā bija teikts Džona Devisa rakstā "The long and the short of it", īsa eļļa ir 32-35 pēdu gara. Īsās eļļas haipoints2 parasti sākas no piektā dēļa un pārvietojas tālāk no soda līnijas līdz 8 dēlim3. Pa kreisi no 8 dēļa programma ir pilnīgi flet-veidīga4. Tā kā eļļa aizņem relatīvi nelielu celiņa daļu (agrāk tas bija normālais programmas garums, kamēr netika ražotas “agresīvas” boulinga bumbas), liela celiņa daļa paliek neuzklāta ar eļļu, un celiņš var būt raksturots tikai ar savu topogrāfiju . Tātad, spēlētājam jāmērķē gar eļļu tik lielā attālumā, cik vien iespējams, lai līdz maksimumam palielinātu kļūdas zonu.

Noteikti spēlētājam būs arī jāpielāgojas tehniskās spēles ziņā. Ar to ir domāts pēdas stāvoklis slīdēšanas soļa laikā, svinga virziens, rokas pozīcija un, beidzot, pareiza bumbas virzība. Ja spēlētājs izvēlas bumbu, kas tālu slīd un pagriežas ļoti asi, tad tā bumba nespēs “nolasīt” celiņu. Ja spēlētājs izvēlas bumbu, kas ir pārāk “agresīva” un pagriežas pārāk agri, tad boulinga spēlētājs būs spiests kustēties pa kreisi un bumba nesaglabās enerģiju pietiekami ilgi. Tātad, kā ir jāspēlē uz īsas eļļas?

Tehnika spēlētājam, kurš spēlē ar labo roku: 

Pievērsiet uzmanību slīdošajai kājai! Galvenā lieta, kura ir jāizdara katram spēlētājam vispirms ir pārliecināties, ka sākuma stāvoklis ir vērsts pareizā virzienā. Lielākā bouleru daļa izlaidīs bumbu apmēram 4-8 delīšus pa labi no savas slīdošās kājas. Tā kā programmas loupoints5 ir pa labi no piektā dēļa, ja spēlētājs slīd uz 15. dēli vai vēl vairāk pa kreisi, tad droši vien viņš spēlē uz programmas flet-veida daļas un bumba atrodas šajā daļā pārāk ilgi, kas samazina kļūdas zonu.  Atkarībā no spēlētāja un iespējas mest bumbu pa labi uz malu, slīdošajai kājai jābūt aptuveni sākot no sestā dēļa un beidzot ar 15. dēli vai pavisam nedaudz vēl pa kreisi.

Samaziniet “no iekšas-uz āru” svinga virzienu!
Ja spēlētāja svings ir virzīts uz āru pārāk daudz, tas rada pārāk lielu bumbas palaišanas leņķi, kas neļaus spēlētājam mērķēt gar eļļu pietiekami agri un pietiekami ilgu laiku. Svinga virzieni, kas ir taisnāki attiecībā pret mērķēšanas līniju, parasti sniedz lielāku priekšrocību uz īsajām eļļām.

Atslābiniet roku!
Vēsturiski, spēlētājiem, kuri bija izcili uz programmām, uz kurām varēja atļauties spēlēt pa pašu celiņa malu, galvenokārt, bija mierīgāka relīze. Ir pilnīgi vienalga, vai jūsu bumbas rotācijas ass leņķis ir mazs vai liels. Pīts Vebers (Pete Weber) ir viens no visu laiku visizcilākajiem bouleriem, kas spēlē no malas, bet viņa ass rotācijas leņķis ir gandrīz 90 grādi! Strādājiet ar kvalificētu treneri un eksperimentējiet, lai saprastu, kas der vislabāk jūsu spēlei un domāšanas veidam.

Aprīkojums
Izvēlieties boulinga bumbas un/vai urbšanas veidu, kas izveido pagarināto breikpointa zonu! Boulinga bumbām, kurām ir augsts RG diferenciālis6 , vai arī urbšanas veidiem, kas palielina diferenciāļa vērtību, breikpointa zona parasti ir ļoti īsa pēc savas dabas. Vēl viens risinājums ir izmantot bumbu ar zemu fleiru, vēlams mazāk nekā 0.026, tomēr labākais risinājums spēlētāju vairākumam ir uretāna bumba ar zemu diferenciālu vai arī poliestera bumbu pielietošana. Tāda tipa boulinga bumbas ļaus spēlētājiem mērķēt gar eļļu ilgāku laiku, jo tādas bumbas izlaiž enerģiju pakāpeniski, kas palielinās jūsu kļūdas zonu.

Uz garām eļļām, jābūt pielietotai līdzīgai bumbu kustības filozofijai! Vienīga starpība ir bumbu “agresivitātes” līmenī, kā arī cik tālu var aiziet spēlētājs “agresīvu” virsmu un urbšanas veidu pielietošanā. PBA spēlētāji mēģina kontrolēt breikpointu ar noteikta urbšanas veida pielietošanu, samazinot virziena izmaiņu bekendā , tāpāt kā uz īsās eļļas. Tā kā breikpointam jābūt tuvāk “kabatai”, virziena izmaiņai bekendā jābūt samazinātai, saglabājot enerģiju. Daži spēlētāji stratēģiskiem nolūkiem izveidot noteiktu EH7 un MB8 pozīciju, lai uzlabot šos parametrus.

Garas eļļas slīpums parasti sāksies no 10. dēļa un sasniegs savu pīķi pie 15. dēļa. Ja jūsu dominējoša spēles līnija ir pa labi no 10. un pa kreisi no 15. dēļa, jūs spēlēsiet uz flet-veidīgas eļļas daļas. Lai palielinātu savu kļūdas zonu, tāpat kā uz īsas eļļas, ir jāmērķē gar eļļas slīpuma līniju.

1 - angl. “Flare” – radītājs, kas nosaka bumbas saķeri ar celiņu un, savukārt, huka lielumu. Flers ir lielums, kas norāda uz eļļas riņķa uz bumbas pārvietošanos sākot ar bumbas palaišanu relīzē līdz brīdīm, kad bumba ietriecās ķegļos.

2 - angl. „High point” – punkts, kas atbilst vietai eļļas programmā, kurā eļļa uzklāta ievērojami tālu no soda līnijas

3 - tiem, kas spēlē ar labo roku. Kreiļiem – pa labi no 32 dēļa

4 - angl. „Flat” – eļļas programma, kuras raksturīga īpašība ir eļļas vienādais daudzums uz katra delīša. Skaitās visgrūtākā no sertifiecētām eļļām

5 - angl. „Low point” - punkts, kas atbilst vietai eļļas programmā, kurā eļļa uzklāta ievērojami tuvu no soda līnijas

6 - angl. „RG differential” – starpība starp bumbas vertikālās (X) ass  rotācijas radiusiem salīdzinājumā ar horizontālu asu (Y, Z) rotācijas radiusiem. Šis parametrs norāda uz flera potenciālo lielumu

7 - EH= angl.”Extra Hole” – papildus caurums boulinga bumbā, kas ir domāts bumbas sabalansēšanai

8 - MB – angl. „Mass Bias” – bumbas masas centra dinamiskā novirze (kustības laikā)

Autors: Ted Thompson, 2013. gada Novembris

Tulkojums: Artūrs Ļevikins

 

Our website is protected by DMC Firewall!